2011. december 20., kedd

A falazott kémények problémái

Egyre több háztulajdonos szembesülhet az idő előrehaladtával a hagyományos falazott kémények körül jelentkező problémával. Ezeknek a kémény gondoknak a megértéséhez szükség van arra, hogy megismerjük, milyen folyamatok mennek végbe az égéstermék elvezetésekor. Ezzel talán mindenkinek világossá válik mennyire fontos gondot fordítani a ház kéményére, mert az amortizáció hamar végbemegy, hogy szinte észre se veszi a tulajdonos, csak mikor már visszafordíthatatlan kár keletkezett benne.

A kéményben felfelé haladó füst folyamatosan hűl, egy hagyományos falazott kéményben méterenként akár 16 C fokot is. Függetlenül az elégetett tüzelőanyagtól minden füst jelentős mennyiségű vízgőzt is tartalmaz. Körülbelül 60 C fokon megkezdődik a víz kicsapódása, s ez a folyadék rendkívül savas hatású.

Elmondhatjuk, hogy a hőszigetelés nélküli hagyományos, falazott kéményekre nem a külső csapadék, hanem a lecsapódó nedvesség a legveszélyesebb. Amennyiben a falazott kémény belseje nem saválló, a füstből lecsapódó nedvesség feloldja a kéményben a kormot, a kátrányt, s képes megjelenni a fal külső felületén is.
Láthatjuk, hogy a hagyományos kémények miatt, még akár a ház falazata is veszélybe kerülhet.

Mert a savas hatás a falazatra is rendkívül kártékony, nem beszélve arról, hogy így a ház kéménye egy idő után még életveszélyessé is válhat. A téglák szinte szétporladnak az évek hosszú során a savas nedvességtől. Nem beszélve arról, hogy a kémény a feladatát, az égéstermék biztonságos elvezetését sem tudja megoldani.

2011. október 17., hétfő

Kéménytípusok

A korszerű építésmódok alkalmazásával a kürtős jellegű kémény is nagyban korszerűsödött, megjelent az előregyártott, hőszigetelt kémény, amelyeket falaktól függetlenül lehet beépíteni.
A hagyományos kémények szerepe elsősorban füstgázok elvezetése, valamint az égéshez szükséges friss levegő biztosítása. A huzathatás a hideg levegő és a forró füstgáz fajsúlykülönbségéből keletkezik. A szabadba kerülő gázok: széndioxid, szénmonoxid, kéndioxid, vízgőz, pernye, kátrány.
A kéményeket a falazással párhuzamosan, vagy külön is építhetik, keresztmetszetüket tekintve lehetnek: kör vagy négyszög alakúak.

A kéménytípusok pedig, a falazott kéményektől kezdve, az előregyártott kéményeken át, gyűjtőkéményeken keresztül ismertek. A kéménytípusok közé sorolhatjuk még az ipari kéményeket, gyárkéményeket, és a központi fűtések kéményeit is.
A falazott kémények mind a mai napig nagy számban fordulnak elő, egy általánosan alkalmazott tüzelőberendezés bekötéséhez 70cm2 kürtő keresztmetszet szükséges.
A falazott, hagyományos kéménynek a tetősíkon túli magassága is pontosan szabályozva van. Magastető esetén a gerinctől 80 cm, lapostető esetén, legalább 120 cm.
Az előregyártott kémények, az ún. Scheidel rendszerű kémények gyártásában samott béléscsövet alkalmaznak. Létezik az előregyártott kéményeknek hőszigetelt változata, amit ásványgyapot burkolatot, és hátszellőzést elősegítő könnyűbeton burkolatot kap.
A Scheidel kémény ideális geometriai szerkezet légáramlás szempontjából és rendkivül biztonságos, ám ez esetben is pontosan szabályozva van egy Scheidel típusú kéménybe hány tüzelőberendezés csatlakoztatható biztonságosan.

2011. június 8., szerda

Kémény

Kémény minden házon van. Vagy mégsem? Igazad van a passzív házak egy részén nincs kémény, de ezen kívül szinte mindenhol találsz. Nemrégen mondta nekem a Schiedel egypik szakembere, hogy "Büszke emberek a kéményesek, mert mindíg emelt fővel járnak" és ez milyen igaz! Hiszen ha csak rá akarunk pillantani egy kéményre fel kell emelni fejünket és felnézni a ház tetejére. Blogunk témája a kémény lesz és azt is elmondom miért. Nem is olyan régen ha kémény épült, megrendelték a téglát, és jött a kőműves aki felhúzta a kémény falazatát, majd jött a kéménybélelő szakember, aki - ha erre szükség volt - kibélelte a kéményt. Béelelés nélkül egyszerű vakolat került e kémény belső falára.

Mára azonban sokat változott a helyzet és bizony megáldott minnket a sors jó sok kéménytípussal, győzzünk csak választani. Ahhoz hogy a kémény választásunk sikeres legyen, meg kell ismerjük ezeket a kémény típusokat. A teljsesség igény nélkül fogjuk bemutatni a készkémények világát. Egyenlőre legyen annyi elég, hogy:

A két legismertebb készkémény gyártó:
  • Schiedel kémény
  • Leier kémény
Szerencsére blogunk nem áll egyedül ennek a "kémény " kérdésnek a megválaszolásában. Segítségünkre lesznek a blogspot oldalunkhoz kapcsolódó média felületeink:
Weboldal: kémény
Facebook: kémény a facebookon
Googlesite: kémény a googlesite-on